Menu
Your Cart

Juul Pod Nasıl Çalışır?

Juul pods nasıl çalışır? Çoğu insan elektronik sigaraların nasıl çalıştığının arkasındaki temel konsepti anlar. Ancak kullandığı ilk cihaz JUUL olanlar ise kendilerine şu soruyu sorabilir: “Bu cihaz nasıl çalışıyor?”


Klasik sigaraların mantığı oldukça basitken, elektronik sigaraya geçiş yapan eski sigara kullanıcıları için elektronik sigaraların çalışma mantığını kavramak biraz zorlayıcı olabilir.


Bu yazıda yalnızca JUUL’ün nasıl çalıştığından değil, nikotin içeren tüm buharlaştırıcıların temel çalışma konseptinden de bahsedeceğiz. Haydi başlayalım!


E-likit tüm elektronik sigaraların hayat kaynağıdır. Sigarayı bırakmak isteyen kullanıcıların ihtiyacı olan nikotini içinde barındırır.


E-likit çoğunlukla propilen glikol ve bitkisel gliserin karışımından meydana gelir. Bu karışım içinde de nikotin iki formdan biri şeklinde çözünür:


serbest baz nikotin (free-base) veya nikotin tuzu


Bu üç bileşenin haricinde, lezzetli aromalar yaratması için neredeyse tüm e-likitler gıdalarda kullanılan tatlandırıcılar içerir.


Diğer tüm sıvılarda olduğu gibi, e-likit belli bir noktaya kadar ısıtıldığında buharlaşır. Bu temel olarak likitin sıvı durumdan gaz durumuna geçişi anlamına gelir.


Ancak, bunun olabileceği birkaç farklı durum vardır. İlki arzu edilen şey, yani uygun ısıda buharlaşmadır. İkinci durumda ise, eğer e-likit çok fazla ısınırsa yanma gerçekleşebilir.


Geleneksel sigaraların kullanıcılarına nikotin sağladığı yol ikinci yoldur. Ve bu aynı zamanda çok sayıda zararlı kimyasal barındıran daha yoğun ve daha sıcak bir duman üretir.


Bu durum asla bir buharlaştırıcının hedeflediği şey değildir, ancak tecrübesiz kullanıcıların uygun olmayan kullanımları sonucu meydana gelebilir.


Şimdi e-likitin ne olduğunu anladığımıza göre, JUUL gibi buharlaştırıcıların iyi bir deneyim sunması için nikotin içeren e-likiti mükemmel seviyeye kadar nasıl ısıttığını açıklayabiliriz.


JUUL Nasıl Çalışır?

Tüm sürece baktığımızda kullanım sırasında aslında kullanıcıların dikkat etmediği birkaç adım mevcuttur. Biz bu adımları tek tek açıklayalım.


Adım 1: E-likit Emilimi

JUUL’ün nasıl çalıştığına dair buharlaştırma sürecinin ilk adımı likitin absorbe edilmesi yani emici materyal tarafından emilimidir.


Elektronik sigaralarda en yaygın kullanılan emici materyal pamuktur, ancak JUUL farklı olarak silika kullanır.


E-likiti silikadan daha iyi absorbe ettiği için genellikle pamuk tercih edilir. Ancak bilinmesi gerekir ki pamuğun yanma noktası silikaya göre daha düşüktür. Yani pamuk kullandığınızda e-likiti ve pamuğu yanlışlıkla yakma ihtimaliniz daha fazladır.


JUUL cihazında elektronik sigara topluluğu tarafından “dry-hit” olarak adlandırılan yanık çekişler ile neredeyse hiç karşılaşılmamasının bir sebebi budur. 


Adım 2: Coil

Bu emici materyaller metal bir “coil” tarafından sarılmıştır. Coil önceden emici materyal tarafından emilmiş e-likiti ısıtan ve buharlaştıran parçadır.


Coiller farklı materyallerden yapılmış olabilir. Genellikle metal materyallerden yapılırlar ancak seramik gibi diğer maddelerden yapılanları da vardır.


Coillerin yapımında kullanılan tüm materyallerin kendine ait pozitif ve negatif yönleri vardır ve kullanım deneyimini tamamen değiştirebilirler.


JUUL bulmacasının önemli bir parçası coildir çünkü daha önce de söylediğimiz gibi bu coil emici materyalin etrafına sarılı haldedir.


Cihaza bağlı olan batarya yardımıyla elektrik bu coilden geçmeye başladığında metal ısınır ve e-likitin buharlaşması için uygun ısıyı yaratır.


Adım 3: Coilin Isınması

Bu coilleri tüm elektronik cihazlarda bulunan, plastik kaplaması olmayan küçük teller gibi düşünebilirsiniz.


Metal elektriği iletir ve uygun direnç, watt ve voltaj altında teli belli bir sıcaklığa kadar ısıtır.


Watt, voltaj ve direncin sonsuz sayıda kombinasyonu vardır ve bunlar kullanım deneyimini büyük ölçüde kişiselleştirmeye yarayan ana faktörlerdir.


İstikrarlı ve memnun edici bir deneyim sunmak adına JUUL tüm bu faktörleri sizin için kontrol eder.


JUUL’ün coili metal bağlantı noktaları içerisinde yer alır, bu yüzden coilin kendisini görmek zordur. Bu bağlantı noktaları, JUUL’ün alt kısmında yer alan metal plakalar aracılığıyla coili JUUL bataryası ile birbirine bağlar.


JUUL’den bir çekiş yaptığınızda batarya aktif hale gelir ve e-likiti buharlaştıracak ısıyı yaratmak için bu metal plakalar aracılığıyla coile elektrik akımı yollar.


Daha sonra e-likit buharı coilden yükselir, gerçekleştirdiğiniz çekiş ile birlikte hava kanalı aracılığıyla ağzınıza ve sonrasında ciğerlerinize ilerler.


Bu çekiş havayı JUUL pod içerisinden çeker ve bu da coilin sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Böylece hoş olmayan kuru veya yanık bir tat alma olasılığınız azalır.


Özet

Kullanılan materyaller, batarya çıkışı ve genel tasarım konularında neredeyse sonsuz sayıda kombinasyon olmasına rağmen tüm elektronik sigaralar nikotini kullanıcılarına ulaştırmak için aynı konsepti kullanır.


İşte yukarıda bahsettiğimiz adımların bir özeti:


1. Emici materyal e-likiti absorbe eder.


2. Emici materyal etrafına sarılı olan coil batarya tarafından ısıtılır.


3. Coilin ısınmasıyla birlikte üretilen buhar kullanıcının gerçekleştirdiği çekiş ile kullanıcının ağzına/ciğerlerine ulaşır.


4. Emici materyal tekrar e-likit absorbe eder ve bu döngü devamlı olarak gerçekleşir.